Bir Bisiklet Parkıdır VALİDEBAĞ!

 

     Kadıköyden 3.5 km, Üsküdar'dan 2 km uzaklıktaki Validebağ Korusu yakın civarınızda en rahat ve en güvenli bisiklet kullanabileceğiniz alanlardan biri. Size bu alanı biraz tanıtalım istedik ;)

     Üsküdar Validebağ Korusu oksijen deposu özelliğiyle Altunizade, Acıbadem, Koşuyolu ve Barbaros mahallelerinin Akcigeridir. Validebağ korusunda anıt ağaçlar dahil olmak üzere çok sayıda ve türde bitki, böcek ve kuş türleri barınmaktadır. En yaygın ağaç türü mavi atlas ve himalaya sedirleridir. Çeşitli çam cinsleri de gruplar halinde dikilmiştir. Kasrın yakın çevresini ise karaağaç, defne, selvi ve saplı meşeler doldurur. Korunun bir kısmı da meyve ağaçlarına ayrılmıştır. Çoğunluğu armut olmak üzere dut ve ayva ağaçları küçük gruplar halindedir.
 

 

     Ayrıca Validebağ korusunda Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü gibi tarihi eserlerde bulunmaktadır. Bu tür güzelliklerin içerisinde kendi içerisinde doğal olarak oluşmuş bir yürüyüş ve bisiklet kullanımına çok uygun bir parkuru vardır. Çoğunluk kısmı düz olan bu parkurun bir kısmı sık ağaç kümesininde içinden geçmekte ve size doğa ile iç içe olma fırsatını sunmaktadır.

 

     Barındırdığı kuşların sesleri ruhunuzu dinlendirirken sahip olduğu çim alanları da uzanmanız için sizi davet ediyor. Korunun giriş kısımlarında suyunuzu ve abur cuburunuzu alabileceğiniz mahalle bakkalları mevcut ayrıca korunu içerisinde yemek yiyebileceğiniz iki ayrı mekan daha var. Siz bisiklet severleri bu parkuru kullanmaya davet ediyoruz. 

Yanınızda olması gerekenler;

Yedek iç lastik

Lastik tamir kiti

Pompa

Matara/su